43 MIĘDZYNARODOWY BAL POLONAISE W MIAMI

 

Skończył się tegoroczny karnawał, przebrzmiały echa Międzynarodowego Balu Polonaise, lecz wspomnienia tego wspaniałego wydarzenia na długo jeszcze pozostaną w pamięci jego uczestników.

Bal Polonaise jest organizowany od roku 1972, zazwyczaj na początku lutego przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych i eleganckich imprez sezonu zimowego na Florydzie.

Ten międzynarodowy bal zachwyca swoją niezawodną formułą połączenia elegancji i stylu z prawdziwą rozrywką i różnorodnością kulturalną. Każdego roku bal poświęcony jest nie tylko promowaniu kultury i tradycji narodowej Polski ale także przyjaźni Polaków z innym narodem. Sprzyja to rozwinięciu współpracy kulturalnej i naukowej z danym krajem. Przedstawione są również sylwetki wybitnych Polaków z nim związanych. Tegoroczny bal odbył się pod hasłem: „Polska zafascynowana Brazylią ” a patronat nad nim objął ambasador RP w USA, Richard Schnepf wraz z małżonką Dorotą Schnepf.

Na zdjęciu od lewej: Grzegorz Fryc, Magda Gessler, konsul honorowy dr Marek Pienkowski, Loretta Swit, Keith Gray, Agnieszka Gray, Krzysztof Porowski, hrabina Barbara Pagowska-Cooper, Liliana Komorowska, Jarosław Rottermund, lady Blanka Rosenstiel, Italo Torrese, Luccia Lowenthal, Teresa Lowenthal, markiza Maria Alonso i markiz Alexander Collona Walewski Montague Foto: ANIA NAVAS

Prawie 350 gości bawiło się w wytwornie udekorowanej sali bankietowej usytuowanego nad samym oceanem hotelu „Eden Roc” w Miami Beach w dniu 7 lutego br. Było to prawdziwie międzynarodowe towarzystwo. Goście przybyli z Polski, Brazylii, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Szwecji,,Kanady, ,Niemiec, Włoch oraz z wielu stanów USA. W tym roku zabrakło obecności byłego Prezydenta Polski, Lecha Wałęsy, który nie mógł uczestniczyć w balu z powodu przejściowych kłopotów zdrowotnych. Zazwyczaj to właśnie Lech Wałęsa był partnerem Lady Blanki Rosenstiel, założycielki Instytutu w tradycyjnym polonezie na otwarcie balu.

W tym roku Międzynarodowy Bal Polonaise zaszczycili swoją obecnością po raz kolejny m. in. ambasador RP w Waszyngtonie, Ryszard Schnepf z małżonką Dorota, dr. Jan Kulczyk, znany polski biznesmen i najbogatszy Polak wg „Forbes”, mer florydzkiego miasta Coral Gables, Jim Cason z żona Carmen, państwo Walter i Sandra Zachariasiewiczowie, którzy niedawno obchodzili pierwszą rocznicę ślubu, a bardzo zasłużony dla Polonii pan Walter skończył właśnie 103 lata! Gratulacje dla jubilata.

Dr Jan Kulczyk i lady Blanka Rosenstiel

Specjalnymi gośćmi byli również konsul RP w Nowym Jorku Sabina Klimek, honorowy konsul RP w Las Vegas, John Petkus, honorowy konsul RP z Tennessee, dr. Marek Pieńkowski, rektor uniwersytetu FIU na Florydzie dr. Mark Rosenberg, znany dyrygent Grzegorz Nowak z małżonką, dr. John Lenczowski oraz dr. Marek Chodakiewicz z Institute of World Politics w Waszyngtonie, znakomity dziennikarz Alex Storożyński oraz Jan Kraszewski, kuzyn Lady Blanki i biznesmen w Polsce.

Warto podkreślić również zaszczytny udział delegacji z Polski, która miała w swoim składzie przedstawicieli rządowych oraz liderów „Solidarności” . Byli to: Jerzy Stępień, Sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Tadeusz Jedynak, Krzysztof Porowski i Krzysztof Przybył, prezes organizacji „Teraz Polska”.

Nie sposób też pominąć takich gości jak: Loretta Swit, znana aktorka amerykańska polskiego pochodzenia, Magda Gessler, słynna mistrzyni gotowania, występująca w programach polskiej telewizji, Liliana Komorowska, znana w Polsce i Kanadzie aktorka, Monika Lefik i Grzegorz Fryc prezesi międzynarodowej organizacji młodzieżowej PANGEA wraz z grupą ponad 20 młodych obiecujących profesjonalistów polskiego pochodzenia oraz wspomagających Instytut przyjaciół z Latin America Invest Corp, a także z Brazyliskiego Centrum Kulturalnego.

Lady Blanka powitała gości wraz z Hrabiną Pagowską – Cooper, wiceprezesem Instytutu, dzięki staraniom której na bal przybyło jak co roku wiele osób z Polski oraz z Chicago.

Nie sposób wymienić wszystkich znakomitych gości, za co z góry przepraszamy. Ważne, że wszyscy uczestnicy nie tylko świetnie się bawili, ale również mogli nawiązać nowe, międzynarodowe kontakty, które w przyszłości mogą zaowocować ważnymi dla Polski i dla rozsianej po całym globie Polonii, inicjatywami i sławić zdolności oraz osiągnięcia Polaków w świecie.

Albert Sługocki, Adriana Sabino, lady  Blanka Rosenstiel,  Monika Jabłońska, Manuel Rosa. Foto: ANIA NAVAS

W części oficjalnej wieczoru uhonorowano prestiżowymi nagrodami następujące osoby:

Andrzej ( Andrés) Bukowiński otrzymał „Złoty Medal Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami” za całokształt dorobku w dziedzinie tworzenia i produkcji wielokrotnie nagradzanych w Brazylii, Polsce i w USA filmów reklamowych i dokumentalnych.

David Ensor dostał „Nagrodę Medialną Lecha Wałęsy” za zasługi w szerzeniu idei wolnościowych w Polsce oraz za popularyzowanie historii narodu polskiego w mediach amerykańskich i światowych. Od 2011 roku ten znany dziennikarz zarządza jako dyrektor Głosem Ameryki (VOA).

Dr. Alma Kadragic odebrała nagrodę „ Amicus Poloniae” za wyjątkowe osiągnięcia w promowaniu współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. W roku 2013 Dr. Kadragic została odznaczona przez prezydenta Polski Krzyżem Oficerskim za zasługi i całokształt jej pracy dziennikarskiej w Polsce w latach 80-tych.

Wyróżnieni tego wieczoru zostali również: Dr. Jan Kulczyk nagrodą “Enterpernurial Spirit Award” za jego przedsięwzięcia biznesowe i filantropię.

Lady Blanka Rosenstiel otrzymała od organizacji „Teraz Polska” nagrodę ‘Wybitny Polak na Świecie’” a wręczył ją prezes tej organizacji, Krzysztof Przybył oraz Ambasador RP w Waszyngtonie, Ryszard Schnepf.

Specjalne wyróżnienia przyznane przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej odebrały następujące osoby:

Monika Jabłońska, prawnik, współzałożycielka i dyrektor organizacji charytatywnej, która od lat zbiera fundusze w USA, Brazylii i w Polsce na walkę z głodem we wszystkich miejscach na świecie, gdzie ludzie cierpią z tego powodu.

Adriana Sabino, architekt wnętrz, prezes i współzałożycielka w 1997 roku Centrum Kulturalnego Brazylia-USA na Florydzie, którego celem jest propagowanie języka i kultury Brazylii na Florydzie oraz wymiana kulturalna i stypendialna pomiędzy Brazylia a Stanami Zjednoczonymi.

Manuel Rosa, portugalsko- amerykański historyk, autor książki : „ Nieznana historia Kolumba”, lansującego tezę( oparta na odnalezionych przez niego dokumentach), iż podróżnik i odkrywca Krzysztof Kolumb był tak naprawdę wysoko urodzonym potomkiem królewskim polskiego pochodzenia.

Albert Sługocki, kombatant, członek jednostki „Zielone Berety”, który pełnił wartę honorową podczas uroczystości pogrzebowych Prezydenta J.F. Kennedy’ego podróżnik, działacz na rzecz ochrony środowiska naturalnego, twórca „Projektu Amazońskiego” w Ameryce Południowej, autor ciekawej książki „Człowiek Jesieni”. Pan Sługocki, człowiek o niezwykle barwnym życiorysie stworzył organizację humanitarną, która dostarcza leki i wyposażenie medyczne i zapewnia opiekę lekarską
dla ponad 20 tysięcy mieszkańców dżungli amazońskiej.

Tancerka z zespołu Paulo Gualano Samba Group. Foto: Ania Navas

Po znakomitej kolacji, nawiązującej w menu do tradycji kuchni brazylijskiej nastąpiła część artystyczno-rozrywkowa wieczoru. Na parkiecie zaroiło się od barwnie ubranych w strusie pióra, dynamicznych i uroczych tancerek brazylijskiego zespołu tanecznego „Paulo Gualano Samba Group”. Egzotyczna prezentacja talentów tanecznych i niezwykle okazałych kostiumów tej znakomitej grupy zachwyciła gości balu i wkrótce wszyscy razem znaleźli się na w korowodzie tanecznym bawiąc się w ognistych rytmach muzyki brazylijskiej.

Nie zabrakło tez występów polskiego zespołu tanecznego „Polish Folk Dance Company” z Nowego Jorku, który zaprezentował ciekawy program złożony z tradycyjnych polskich tańców ludowych. Polskie dziewczyny również zachwyciły urodą, choć w mniej egzotycznym wydaniu.

Mistrz Ceremonii, Jarosław Rottermund podziękował Lady Blance Rosenstiel za jej wizję, za pogodę ducha i entuzjazm, z jakim podejmuje kolejne wyzwania i za wszystko co zrobiła dotychczas aby propagować kulturę polską w USA. Słowa podziękowania wraz z kwiatami zostały również przekazane pani Beacie Paszyc, dyrektorowi Instytutu, której wysiłki, talent i prawdziwa elegancja przyczyniają się od 16 już lat do sprawnego funkcjonowania Instytutu. Beata Paszyc pełni również rolę wicekonsula honorowego RP w Miami. Kolejne podziękowania zostały skierowane do pani Lynne Schaefer, asystentki prezesa Instytutu oraz do grona wolontariuszy, którzy ofiarnie pomagali w przygotowaniu 43 Balu Polonaise.

Beata Paszyc – Velez z mężem. Foto: Ania Navas

Taneczna noc trwała dalej przy akompaniamencie orkiestry Frank Hubbell Band”. Eleganckie pary wirowały na parkiecie, przy pięknie udekorowanych i suto zastawionych stołach toczyły się ciekawe rozmowy, nawiązywano nowe znajomości, wymieniano się doświadczeniami, robiono pamiątkowe zdjęcia, aby utrwalić tę niepowtarzalną atmosferę Międzynarodowego Balu Polonaise. Szkoda, że na następny bal trzeba czekać aż do przyszłego roku!

Zespoły, które wystąpiły podczas brunchu: Polish Folk Dance Company z Nowego Jorku i brazylijska grupa Capoeira Abolićao de Miami

 Autor tekstu, Ania Navas

American Institute of Polish Culture Inc.
http://www.ampolinstitute.org

NOWY DZIENNIK
www.dziennik.com