32. rocznica stanu wojennego. Śpiewali i maszerowali

 Karolina Wachowicz, PAP

Były pieśni Jacka Kaczmarskiego i symboliczne świeczki. Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs na esej i grafikę komputerową o tematyce stanu wojennego, wojewoda wręczył odznaczenia zasłużonym na rzecz przemian demokratycznych. A wieczorem z pl. Matejki na pl. Inwalidów pomaszerowała Młodzież Wszechpolska. Tak w Krakowie obchodzono 32. rocznicę stanu wojennego.
Piosenki barda zabrzmiały podczas koncertów w Bibliotece Jagiellońskiej i klubie studenckim Żaczek, gdzie występowali młodzi interpretatorzy piosenek Kaczmarskiego, oraz w Piwnicy pod Baranami. Instytut Pamięci Narodowej zachęcał też do zapalenia symbolicznej świeczki w celu uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego. Podobny gest wykonywali mieszkańcy zachodniej Europy – umieszczali świeczki w oknach w wigilię 1981 r.
Konkurs: esej i grafika

Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs na esej i grafikę komputerową o tematyce stanu wojennego. Spośród 87 nadesłanych na konkurs prac, jury złożone z przedstawicieli organizatora – Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej oraz Instytutu Pamięci Narodowej – nagrodziło siedem prac, przyznając cztery nagrody główne i trzy wyróżnienia.

W kategorii esej trzy równorzędne nagrody główne odebrali Tymoteusz Gurbin (z II LO im. Króla J. III Sobieskiego w Grudziądzu), Maria Jaskiernia (z VIII LO im. S. Wyspiańskiego w Krakowie) i Ewa Krok (z Zespołu Szkół Katolickich w Nowym Sączu). Wyróżnienie trafiło do Katarzyny Urbasik (z LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach). W kategorii grafika komputerowa nagrodę główną otrzymała Zofia Ogrodowczyk (z Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych w Świętochłowicach), a wyróżnienia powędrowały do Mateusza Majki (z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jaworznie) i Dawida Gałuszki (z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej).

Pierwsza edycja konkursu przeznaczona była dla uczniów szkół średnich. Uczestnicy próbowali przedstawić wpływ stanu wojennego na przemiany polityczno-społeczno-gospodarcze, zastanawiali się, czy wprowadzenie stanu wojennego było konieczne, analizowali opinię międzynarodową o sytuacji politycznej Polski w latach 80. XX w.

Odznaczenia państwowe

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego wojewoda małopolski Jerzy Miller wręczył odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Zbigniew Bocheński. Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej – Krzyże Wolności i Solidarności odebrali Bogdan de Barbaro, Gerard Barczyk, Mirosław Bielecki, Konstanty Konar, Zdzisław Owsianka.

Marsz przez Kraków

Nie zabrakło akcentu politycznego. O 18.30 z pl. Matejki na pl. Inwalidów pomaszerowała Młodzież Wszechpolska. Chciała przypomnieć „o komunistycznych zbrodniach dokonanych w okresie stanu wojennego”. Przypomniała transparentami: „Idzie wasze rozliczenie” czy „Naród sprzedany, piekło cię pochłonie!” oraz okrzykami: „Norymberga dla komuny!” i „Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”. – Nie mamy tolerancji dla zdrajców, którzy sprzedają nasz kraj i oddają się w ręce Unii Europejskiej – mówił jeden z uczestników marszu.

Zdjęcia i pełna relacja z obchodów  32 rocznicy stanu wojennego w Krakowie:  http://krakow.gazeta.pl