Chicago

“The Day of Jan Karski in the State of Illinois”

The State of Illinois proclaims the centennial of birth of the Man Who Tried to Stop the Holocaust “The Day of Jan Karski in the State of Illinois”

Thanks to the efforts of the Consulate General of the Republic of Poland in Chicago, the State of Illinois proclaimed April 24, 2014 – the day of the centennial of birth of Jan Karski – „The Jan Karski Day in the State of Illinois”.

 

[…]

Sport

Startuje dziewiąty sezon PLFA

70 drużyn z 32 miast będzie rywalizować w 5 klasach rozgrywkowych   W sobotę 29 marca zostanie zainaugurowana tegoroczna edycja Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA). Po raz pierwszy mecz otwarcia będzie należał do drużyn z […]

Muzyka~Music

A Polish Renaissance: Music of Poland’s Golden Age

The rarely heard, extraordinary musical art of Poland, Europe’s largest kingdom during the 16th- and 17th-centuries. Folger Shakespeare Library, Folger Elizabethan Theatre, April 11-13, 2014,
201 East Capitol Street, SE, Washington, DC 20003
Folger Consort performs the rich repertoire of songs and sacred music of the Polish Renaissance, including works by composers Mikolaj Zielenski and Waclaw z Szamotul. With bagpipe, viols, cornetto, lute, harpsichord, organ, and trombone accompanying vocal ensemble The Western Wind–in a program designed by Polish American musician Tomasz Zajac.

[…]

Business News

Spotkanie z 33-osobową grupą przedstawicieli Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej

17 marca, w siedzibie Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej, odbyło się spotkanie przedstawicieli Polsko Amerykańskiej Izby Gospodarczej (PACC) z trzydziestotrzyosobową delegacją repezentującą branżę turystyczno – hotelarską z Polski.

[…]

Polish Tradition

Znacie ten zwyczaj? – „Bułki dla bocianów”.

  Busłowe (czyli bocianie) łapy to bułki, które wypiekało się na Podlasiu w święto Zwiastowania Pańskiego, na powitanie powracających ptaków. Bułkę taką wkładano potem do ich gniazda, by przyciągnąć je na dach domu, ich obecność […]

Podróże~Travel

Polish News na wycieczce w Kodniu


 Szesnastowieczna budowla

Związek Literatów Świętokrzyskich, zaprosił redakcję Polish News, na wycieczkę do Kodnia, o którym pierwsze zapiski historyczne pochodzą z końca wieku szesnastego. Już wtedy wzmianki te, donosiły o pobudowanych w tej osadzie młynach wodnych, które były własnością czterech braci Ruszczyców. Od nich to, rozpoczyna się rozwój tej pięknej do dziś miejscowości.

[…]

Historia Polski~Polish History

August Emil Fieldorf

Nil

W tym roku, często wspomina się nazwiska żołnierzy wyklętych. To oni walczyli o naszą niepodległość, to oni nie szczędząc własnego życia, wydzierali okupantom resztki polskości, po co ? By być oskarżonym przez współtowarzyszy broni i stać się żołnierzem na długie lata, którego nazwiska strach było wymawiać. Do takich wielkich patriotów polskich, należał generał Nil. Emil Fieldorf, urodził się dnia 20 marca 1895 roku w Krakowie. Zmarł on natomiast w dniu 24 lutego 1953 roku w Warszawie. Był to niezrównany polski patriota, bojownik o niepodległość Polski, w stopniu generała brygady. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

[…]