Wielkanoc ~ Easter

RELIGIA I POLSKOŚĆ

ZWYCZAJE WIELKANOCNE   Wesoły nam dzień dziś nastał, którego z nas każdy żądał. Tego dnia Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. – słyszymy w polskich kościołach w Dzień Zmartwychwstania. Te słowa XIX-wiecznej pieśni napełniają wszystkich radością, wlewają w […]

Wielkanoc ~ Easter

Staropolskim obyczajem…

WIELKANOCNY STÓŁ

O panowie! niech los w dani
Przynosi nam dużo zysku:
Bądźmy zdrowi i rumiani,
Jak to prosię na półmisku

Człek na radość sieć zarzuca
Ale smutki zwykle łowi
Niech spokoju nic nie skłóca
Nam — jak temu indykowi

[…]

Chicago

Konkurs Koszyczka Wielkanocnego 2013

Radio “Na Góralską Nutę” wraz z Komitetem Organizacjnym Konkursu Koszyczka Wielkanocnego zapraszają wszystkie polonijne dzieci jak co roku na poświęcenie darów Bożych w Sobotę Wielkanocną 30 marca o godz. 1:30 PM do Domu Podhalan 4808 S. Archer Ave.

[…]

Polityka~Politics

Amerykanie polskiego pochodzenia kandydatami w wyborach lokalnych

CHICAGO: Kongres Polonii Amerykańskiej na stan Illinois zaprosił kandydatów na różne urzędy municypalne na przedmieściach aglomeracji chicagowskiej do zaprezentowania programów wyborczych.  Spotkanie z kandydatami odbyło się 25 marca, 2013 roku w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago.

[…]

Wielkanoc ~ Easter

Przygotowania do Świątecznej Biesiady-III

Po mięsie na stołach szły baby, mazurki, torty…

 W Polsce zajadano się babami przynajmniej końca XVII wieku. Gloger pisze, że „baby, inaczej babi kołacz – znane ciasto z pszennej maki, wypiekane zwykle do święconego na Wielkanoc, a dawniej także i na Zielone Świątki.

[…]