134 rocznica urodzin gen. Douglasa MacArthura

 

Podczas drugiej wojny światowej dowodził całością sił USA na Pacyfiku i Dalekim Wschodzie. To on przyjmował w 1945 roku kapitulację Japonii na pokładzie flagowego pancernika USS „Missouri”. W latach 1950-51 był głównodowodzącym sił interwencyjnych ONZ podczas wojny w Korei.

W 1932 r. MacArthur, pełniący wówczas funkcję Szefa Sztabu Generalnego Armii USA, odwiedził Polskę. Wizyta miała związek z konsultacjami między władzami RP, a administracją prezydenta H. Hoovera na wypadek wojny z ZSSR. W ramach nawiązanej wówczas współpracy, goście otrzymali od polskiego wywiadu złamane szyfry sowieckie (tzw. kod „fiołka”). We wrześniu amerykańska delegacja wzięła udział w dywizyjnych manewrach Wojska Polskiego na Wołyniu. Podczas wizyty w Polsce MacArthur zaprzyjaźnił się z generałem Wieniawą-Długoszowskim i został przyjęty przez Marszałka Piłsudskiego.

Jak pisał prof. J.Szaniawski: „O historycznej roli Piłsudskiego generał MacArthur wypowiadał się wielokrotnie na wykładach w Akademii West Point. Podkreślał, że Polak był wielkim wodzem i strategiem, który zapobiegł panowaniu komunistycznej Rosji nad Europą. Zwracał uwagę na determinację Piłsudskiego, który rozumiał jak nikt na świecie, jakim zagrożeniem dla ludzkości jest komunizm sowiecki. Polski Marszałek nauczył go także zasad strategicznych: ruchliwego i mobilnego manewru w wielkich operacjach obronnych.

Fot.: Marszałek Józef Piłsudski i gen. Douglas MacArthur. 10 września 1932 r.

[…] Jednym z największych entuzjastów geniuszu strategicznego Marszałka Piłsudskiego był amerykański generał Douglas MacArthur późniejszy dowódca naczelny wojsk USA podczas wojny na Pacyfiku. Po wojnie, jako wykładowca w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych, West Point, uczył studentów tej strategii i taktyki jaką sam zdobył poznając sztukę wojenną Marszałka Piłsudskiego. Wojna polsko-bolszewicka była tam szczegółowo rozważana i wykorzystywana jako materiał szkoleniowy”.

Tekst i zdjęcie: Portal Historyczno-Wojskowy

Zdjęcie generała Douglasa: www.cannon-lexington.com