polishnews

piątek
kwi 18
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Font Size

Cpanel
You are here: Home Wiadomości~News

Wiadomości~News

April- Polish American Chamber News

 

Read more...

Najpiękniejsze pisanki z soli

W Zamku Żupnym w Wieliczce już zagościły Święta Wielkanocne za sprawą wystawy „Najpiękniejsza pisanka z soli” prezentującej prace powstałe w czasie tegorocznego konkursu. Solne jaja dostarczyło Muzeum, materiały do wykonania pisanek zapewnili sobie uczestnicy.

Wśród motywów zdobniczych pojawiły się przedstawienia zwierząt związane ze świętami zajączki, baranki i kurczaczki. Wiosnę symbolizuje szeroka gama kwiatowych wzorów. Pojawił się motyw wielicki w postaci górniczego czaka. Jest też pisanka sygnalizująca kanonizację Jana Pawła II.

W tym roku zastosowano następujące techniki zdobienia: malowanie, oklejanie, wykonanie dekoracji szydełkiem i modelowanie przestrzenne z drutu. Do zdobienia użyto materiałów takich jak: cekiny, koraliki, perełki, kolorowe pióra i sznureczki, plastelina, kolorowe bibuły, kartoniki, filc i sole kąpielowe, sztuczne i suszone kwiaty, bazie, bukszpan, sianko, drut a nawet przyprawy i migdały. Do malowania służyły pisaki, brokat, farby, lakiery do paznokci.
Konkurs „Najpiękniejsza pisanka z soli” Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zorganizowało po raz piętnasty. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i Domów Kultury: w Krakowie, Wieliczce, Niepołomicach, Brzączowicach, Dobranowicach, Mietniowie, Sierczy, Trąbkach, Węgrzcach Wielkich i Zabierzowie Bocheńskim. Jury przyznało 20 nagród i wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych.

Pisanki można zobaczyć na wystawie do 22.04.2014 w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Za: http://ttg.com.pl/
foto: L. Kostuś

Kraków drugi w wyścigu po zimowe IO 2022 r.

Read more...

EUROPEAN LE MANS SERIES 2014 – ROUND 1

4 HOURS OF SILVERSTONE (April 18 & 19 2014)
ALPINE AND NELSON PANCIATICI READY TO TAKE THE LEAD!

Read more...

Polonijny kurs żeglarstwa

Read more...

Rosja: pierwszy kościół pw. św. Jana Pawła II

[FOT. MARIAN SZTAJNER]

Read more...

UNION WINS FIRST NCAA MEN’S ICE HOCKEY TITLE

By Raymond Rolak

Read more...

15. Śniadanie Wielkanocne z królem

W 4. Śniadaniu już uczestniczyło nas więcej, bo ponad 40 osób. Był z nami znakomity pianista Adam Makowicz (stoi trzeci od lewej)
Foto: JANUSZ M. SZLECHTA

Read more...

Coraz bliżej florydzkiej Polonii.

Autor: Ania Navas

Janusz M. Szlechta

Read more...

Subcategories