PolishNews - We offer news from around the world.

niedziela
kwi 30
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Font Size

Cpanel
You are here: Home Wiadomości~News Chicago Ponowny hołd dla Lecha Wałęsy w Chicago

Ponowny hołd dla Lecha Wałęsy w Chicago

Podniosłym akcentem zakończył się Zjazd Polonii pod hasłem „Polonia amerykańska w XXI wieku: wyzwania i możliwości”, zorganizowany przez Kongres Polonii Amerykańskiej, który odbywał się w dniach 15 i 16 października br. na terenie uczelni Northeastern Illinois University w Chicago.

 

Lech Walesa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceremonia odsłoniecia popiersia Lecha Wałęsy. Od lewej: Prezydent The Polish Arts Club, dr Walkosz oraz prezydent NEIU,Sharon Hah.

 

Rada uczelniana NEIU w dniu zakończenia obrad przygotowała wieczorem uroczystość odsłonięcia popiersia byłego prezydenta RP i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Lecha Wałęsy. Został on 29 maja 2009 patronem jednego z największego budynku na kampusie uniwersyteckim, nazwanym jego imieniem „Walesa Hall”.

 

KPA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Na zakończenie zjazdu  przemawia Frank Spula, prezes Kongresu Polonii

Uroczystość odsłonięcia popiersia polskiego przywódcy Solidarności jest jakby kontynuacją oddania hołdu byłemu prezydentowi RP, jak i narodowi polskiemu za obalenie komunizmu oraz zainicjowanie przemian w Europie.

Ponad stuosobową grupę gości zebranych w „Holu Wałęsy” przywitała w imieniu Uniwersytetu Carla Knorowski, Vice President for Institutional Advancement.
Pani Knorowski zaprezentowała zebranym dwie tablice, które zostały odsłonięte wraz z popiersiem Lecha Wałęsy.

 

Knorowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Przemawia Carla Knorowski

Pierwsza z nich zawiera nazwiska „platynowych ofiarodawców”, którzy przyczynili się finansowo do powstania i wyposażenia „Lech Walesa Hall” w kampusie uniwersyteckim. Pani Carla Knorowski jako ciekawostkę podała fakt, że jeszcze przed mającym nastąpić odsłonięciem pamiątkowych tablic zgłosiły się osoby, które chcą finansowo dopomóc w uniwersyteckim projekcie muzealnym Lecha Wałęsy. Ich imiona zostaną dodane do pamiątkowej tablicy.

Druga tablica upamiętnia wizytę byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy na uniwersytecie 19 maja 2009 r. i zawiera jego myśl: „The supply of words on the world market is plentiful but the demand is failing. Let deeds follow words.” („ Rynek światowy jest przepełniony słowami, ale zapotrzebowanie na nie spada. Zamieńmy słowa w czyny”).

 

Conrad Miczko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przy tablicy Conrad Miczko, jako jeden z fundatorów i b. dyrektor „The Polish Arts Club”.

 

Po odsłonięciu pamiątkowych tablic prezydent „The Polish Arts Club” dr Walkosz poinformowała, że popiersie przedstawiające Lecha Wałęsę zostało wykonane przez polskiego artystę, który po nadaniu imienia budynkowi „Walesa Hall” zadecydował, że jego usytuowaniem będzie hol budynku i przekazał swoje dzieło jako prezent dla uniwersytetu.

 

popiersie Walesy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


Carla Knorowski w imieniu uniwersytetu poinformowała zebranych, że Lech Wałęsa obiecał, iż dośle swoje osobiste pamiątki, aby wzbogacić jego obecną kolekcję na uniwersytecie NEIU. Konkludując swą wypowiedź Knorowski podkreśliła:
„Dzięki tej kolekcji kolejne generacje studentów na Northeastern Illinois University będą się uczyć i wzbogacać swą wiedzę poprzez wspomnienia... i historię, która jest związana z tym przepięknym popiersiem”.

Przed pełnym napięcia momentem odsłonięcia popiersia miały jeszcze miejsce krótkie wystąpienia przedstawicieli Polonii, m.in. Franka Spuli, prezesa KPA, byłego prezesa PRCUA Edwarda Dykli, który aktywnie działa na NEIU oraz prezydenta uniwersytetu Sharon Hahs, która w swoim wystąpieniu powiedziała: „Myślę, że ponieważ popiersie jest tak imponujące, że gdy go umieścimy w centralnym miejscu, ludzie będą mogli widzieć i podziwiać, a to imię będzie dla nich inspiracją – natchnieniem”.

Uczelnia NEIU liczy około 12 tysięcy studentów. Ma rozwiniętą współpracę naukowo-badawczą z kilkoma polskimi szkołami wyższymi: Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Politechniką Częstochowską. W radzie uczelnianej zasiadają działacze polonijni. Studiuje tu także kilkuset polonijnych studentów, a sama wszechnica zlokalizowana jest w dzielnicach zamieszkałych przez Polonię.

Zapraszamy do galerii zdjęć poświeconej tej uroczystości:

http://www.polishnews.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=310

Tekst i zdjęcia K.Teller